EDUKACJA TECHNOLOGICZNA DLA DZIECI W POTRZEBIE – POZNAJCIE SPOŁECZNOŚĆ HAKERSÓW!
Opublikowano: Autor: Anna SzczykutowiczDlaczego nowe technologie?
Rynek pracy rozwija się bardzo szybko i coraz większy nacisk kładzie na kompetencje cyfrowe. Już teraz globalne zapotrzebowanie na pracowników z takimi umiejętnościami wynosi 10 milionów (raport „7 Drivers Shaping The Future of Work” 2020). Do 2030 roku o 50% wzrośnie czas pracy związany z technologiami (raport “Pracownik przyszłości” 2019). Ponadto wraz z szybkim rozwojem powstają nowe zawody, w których bardzo ważne będą kompetencje cyfrowe i umiejętność korzystania z nowych technologii.
Problem, na który odpowiada fundacja
Dzieci z trudnych środowisk – placówek opiekuńczo-wychowawczych, pieczy zastępczej, niepełnych i ubogich rodzin – są w pewnym stopniu wykluczone cyfrowo. Nie mają swobodnego dostępu do komputerów, co mocno pokazała pandemia i przejście na naukę zdalną. Nie mają możliwości spróbowania, czym jest programowanie, rozwój kompetencji cyfrowych i obycie z technologiami. Mają też duże problemy z edukacją szkolną, bo nieraz sami muszą sobie radzić z trudnymi materiałami i ewentualnymi zaległościami.
Ponad 80% wychowanków domów dziecka ma problem z usamodzielnieniem się, zdobyciem dobrze płatnej pracy z perspektywą na rozwój i wyrwaniem się z patologicznego środowiska (raport NIK 2015).
Dlatego Fundacja Sarigato tworzy społeczność Hakersów, w której wspiera potrzebujące dzieci w nauce szkolnej i zapewnia edukację technologiczną. Angażują się w to zarówno osoby indywidualne, jak i całe firmy oraz organizacje – prowadzą zajęcia, zachęcają swoje społeczności do pomagania, przekazują darowizny.
Społeczność Hakersów działa obecnie na trzech obszarach:
I. Przekazuje sprzęt do nauki zdalnej
Pandemia pokazała olbrzymi problem w dostępie do komputerów, zwłaszcza w domach dziecka, małych miejscowościach i wielodzietnych rodzinach. Dlatego połączyli siły z inicjatywą #UwolnijZłomka i od listopada 2020 roku wspólnie przekazują sprzęt do nauki zdalnej. W jaki sposób? Pozyskują od firm i indywidualnych osób używane komputery, doposażają w niezbędne elementy: dyski twarde, karty wifi, mikrofony, kamerki, słuchawki, i w pełni sprawne wysyłają do dzieci w całej Polsce.
II. Wspiera w edukacji szkolnej
Brak swobodnego dostępu do sprzętu i zdalna forma lekcji spowodowały duże zaległości i trudności w ogarnięciu materiałów. Wiele dzieci nie ma od kogo otrzymać wsparcia, zwłaszcza ze ścisłych przedmiotów czy języków obcych. Dlatego właśnie Hakersi organizują akcję Hakersowych Korków, w której łączą wolontariuszy z potrzebującymi dziećmi. Na zdalnych spotkaniach pomagają im w nadrobieniu zaległości, przygotowaniach do egzaminów czy zrozumieniu trudnych zagadnień.
III. Daje dostęp do edukacji technologicznej
Dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych, niepełnych rodzin czy z małych miejscowości mają zdecydowanie mniejszy dostęp do rozwijania kompetencji cyfrowych i edukacji technologicznej. Nie mają okazji do spróbowania, być może odkrycia swoich zainteresowań i obrania nowej ścieżki zawodowej. Fundacja Sarigato pokazuje im możliwości i udowadnia, że mogą dać sobie radę. Dzieci w różnym wieku: od 8-latków po osoby pełnoletnie odkrywają świat nowych technologii na kursach z programowania, angielskiego w Minecraf Edu Edition czy grafiki komputerowej.
Jak można się w to zaangażować?
Jak już wielokrotnie pokazali zaangażowani ludzie – jest wiele sposobów na dobrą i mądrą pomoc. Czasem nieoczywistych, czasem bardzo prostych i szybkich. Oddanie starego laptopa, który od dawna leży nieużywany w szufladzie. Przekazanie sprzętu po wymianie w firmie do Hakersów i Uwolnij Złomka zamiast do utylizacji. Podarowanie godziny w tygodniu na zdalne połączenie się z dzieckiem i pomoc w odrabianiu prac domowych. Dodanie do swojego eventu aspektu społecznego i przekazanie złotówki z każdego biletu na naukę dla podopiecznych fundacji. Zorganizowanie kiermaszu świątecznych ciast w swojej firmie i zachęcenie pracowników do dowolnej wpłaty na rzecz fundacji. Podarowanie swojej usługi czy produktu, które mogą ułatwić działania na rzecz dzieci, jak na przykład bezpłatny transport sprzętu.
Takich inspiracji jest bardzo dużo. Konkretne formy wsparcia można znaleźć na stronie: https://hakersi.pl/jak-pomoc/ lub po prostu odezwać się do fundacji.
Hakersi wierzą, że można wyjść z trudnego środowiska i zmienić swoją przyszłość. Chcą, by każde potrzebujące dziecko w Polsce dostało taką szansę. Łączą ludzi, firmy i instytucje, które chcą mądrze i długofalowo pomagać. Dzięki temu od 2016 roku wsparli w nauce prawie 1000 potrzebujących dzieciaków.
WIĘCEJ INFORMACJI